Tehnička analiza zlata ima važnu ulogu za investiranje u ovaj plemeniti metal.
Iako se na zlato gleda kao na stabilnu imovinu, ono nije imuno na uspone i padove. Iz tog razloga, razumevanje trendova koji utiču na kretanje cene zlata je ključno za investitore. Jedino na taj način imaće potrebne informacije za donošenje pravih odluka o ulaganju u ovoj plemeniti metal.
Šta je tehnička analiza zlata?
Tehnička analiza zlata je analiza finansijskog tržišta sa stanovišta prošlih podataka. Drugim rečima, tehnička analiza ima za cilj da predvidi u kom pravcu je veća verovatnoća da će se kretati cena zlata s obzirom na način na koji se ovim sredstvom trguje sada i kojim se trgovalo u prošlosti.
U najklasičnijoj formulaciji, tehnička analiza se može shvatiti kao analiza zlata zasnovana na istorijskim podacima o ceni i obimu. Sa takvim pristupom, posmatramo kako je vrednost investicionog zlata evoluirala i kako se to uklapa sa prošlim obrascima cena. To isto činimo za obim.
Glavni razlog zašto se analiza zasniva na ceni i obimu jeste činjenica da se one odražavaju na sve ili barem većinu informacija relevantnih za investitore. Ujedno, specifični obrasci cena/obim imaju tendenciju da se ponavljaju tokom vremena.
Pošto se zlato kreće u tri pravca, nagore, nadole i bočno, tehnička analiza se radi iz sve tri strane. Odnosno, uzlaznog, opadajućeg i bočnog trenda.
Tri komponentne tehničke analize zlata
Većina tehničkih analitičara će se složiti da je cena najvažniji faktor. Upravo zbog toga investitori se često oslanjaju samo na ovu komponentu. Ipak, morate imati u vidu da ona može biti različita sa različite perspektive tržišta, tj. dugoročno i kratkoročno gledano. To znači da dugoročno gledano cena može pokazivati rastući trend iako kratkoročno beleži pad.
Kretanje cena se tumači korišćenjem grafikona koji prikazuju cene tokom vremena. Analitičari koriste obrasce u grafikonima tražeći potencijalne tačke proboja i preokreta. Na taj način određuju potencijalni trend.
Pored cene, važna komponenta je i momentum. On se odnosi na brzinu promene cena. U suštini, momentum upoređuje gde se nalazi trenutna cena zlata u odnosu na to gde je cena bila u prošlosti. Praćenje momentuma je korisno za analitičare kada pokušavaju da utvrde snagu ili slabost spot cene zlata.
Momentum se izračunava uzimanjem trenutne cene zlata i oduzimanjem istorijske cene, često cene pre 10 dana. Ako je trenutna cena viša od cene u prošlosti, onda je indikator momentuma pozitivan. Međutim, kada je trenutna cena niža od cene u prošlosti, onda je indikator momentuma negativan.
Još jedna bitna karakteristika je sentiment, a odnosi se na osećaj i posmatranje mišljenja ljudi o zlatu. Mnogima ovaj aspekt zvuči nevažno, ali tehnički analitičari paze da ga imaju na umu zbog činjenice da utiče na tehničke indikatore. Naročito kada se zna da kratkoročno kretanja često zavisi od stavova prema hartijama od vrednosti. Na primer, raspoloženje tržišta može biti visoko ili nisko kada Federalne rezerve SAD povećaju ili spuste kamatu stopu.
Zašto je tehnička analiza zlata važna za investitora?
Zašto bismo želeli da se okrenemo tehničkoj analizi kada trgujemo zlatom? Zašto se ne osloniti samo na fundamentalnu analizu? Ova i slična pitanja postavljaju mnogi investitori.
Zlato nije ni imovina koja stvara gotovinu, niti je roba. Zato se ne može vrednovati kao sredstva koja stvaraju gotovinske tokove ili čak kao roba čija se vrednost može bar proceniti gledajući ravnotežu potražnje i ponude.
Kako nema tokova gotovine i industrijska upotreba je mala nemoguće je odrediti suštinsku vrednost zlata. Ono što je jedino moguće jeste da pokušamo da pogodimo budući pravac cene, na koji utiče raspoloženje tržišta.
Ukoliko ste odlučili da investirate u čisto zlato kompanija Insignitus GOLD vam stoji na raspolaganju sa bogatom ponudom zlatnih poluga i zlatnih kovanica.